ראיון עבודה: השאלה הפשוטה שהכי מסובך לענות עליה

לפעמים בראיונות עבודה אנחנו מתכוננים לשאלות הקשות, אך טועים דווקא בשאלות הפשוטות. אנחנו מתכוננים לשאלות מסובכות העוסקות בתחומי החוזק שלנו ובחולשות שלנו, אבל יש סיכוי שניפול בשאלה הבסיסית ביותר: "ספר.י על עצמך". השאלה האמורפית והחמקמקה הזו יכולה להטות את הריאיון לפסים הרסניים או לסלול את הדרך לעבודה המיוחלת.

אז מה עושים? לא מספרים את מה שממילא כתוב בקורות החיים, ולא מתחילים ללהג על מה שעשיתם בימי ההדרכה בתנועת הנוער, כמה אחים יש לכם ואיפה גדלתם. בסופו של דבר מטרת הריאיון היא לבחון האם אתם מתאימים לתפקיד, ויותר משאתם רוצים את המשרה- המראיינים רוצים שתתאימו לה. הם מצדם יחפשו את הקשר ביניכם לבין התפקיד והארגון בכל תשובה, אבל כדאי מאוד שתלכו לקראתם ותעזרו להם.

אז איך בכל זאת מתכוננים? :

  • לפני הריאיון יש לקרוא על הארגון, ולמצוא את ההתאמות בין החזון של הארגון לבין המוטיבציה והחזון הפרטי שלכם.
  • ולגבי המשרה: יש להבין מה דרישות המשרה ואיפה נמצאות נקודות החיבור בינה לבין היכולות האישיות והניסיון שלכם בתחום. תרשו לי להדגים ולשלות מתהום הנשייה את הריאיון האחרון שהיה לי. זה היה (כמה מפתיע) למרכז האקדמי שלם. למי שלא יודע הניסיון המקצועי שלי מגיע בכלל מניהול בתחום תרבות, ובעשיה החברתית הייתי בדיוק בתהליך של הקמת מכינה.

אז איך בכל זאת הצלחתי לחבר את הנקודות ולהתקבל לעבודה בתחום של קריירה ופיתוח מקצועי לצעירים בגירים?

  • הדגשתי את ההזדהות שלי עם ערכי הארגון. זה היה יכול היות קשה להוכיח אם רק הייתי נתלית בתחום התעסוקתי- מקצועי, אבל לטובתי עמד הרקורד ההתנדבותי- חברתי.
  • הסברתי שלמעשה הניסיון המקצועי שלי מעיד שאני יכולה לקחת כל תחום, מורכב ככל שיהיה, ולבנות לו עולם תוכן. ומכיוון שיש לי ניסיון עם קהלים מגוונים- אז מה זה בשבילי להתמודד עם קהל יעד אחד- סטודנטים? (אוה היהירות). עוד ציינתי והדגמתי בצבע את יכולות הביצוע שלי ואת הכישרון ליצור שותפויות בלי בושה.

לסיכום, הרעיון הוא לא לפברק, אלא למצוא את הנקודות המשיקות בהיסטוריה המקצועית שלכם ובמוטיבציות. ולא פחות חשוב, להתאמן על "לספר על עצמכם" באופן אפקטיבי: תמצתו מאוד בטפל ותרחיבו רק בתפקידים שעשיתם שמדגימים את מה שחשוב לכם להדגיש- מידת החיבור שלכם עם הארגון והניסיון המקצועי שהכין אתכם לתפקיד אליו אתם מתראיינים. הכינו נאום של 5 דקות בלבד, כזה שלאחריו המראיינים ירצו לשמוע עוד.

בתמונה: Joan of Arc interrogated in her prison cell by the Cardinal of Winchester, by Hippolyte Delaroche, 1824, Musée des Beaux-Arts, Rouen, France

 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *