קריירה ומימוש עצמי (?!)

לאחר מאות שעות של שיחות עם צעירים-בוגרים ועם בוגרים פחות צעירים, גיליתי שכשזה מגיע לתעסוקה וקריירה, המון אנשים נבונים אוחזים בגישה "דטרמיניסטית-תעסוקתית". סבורים בטעות שיש דבר אחד שאותו נועדו לעשות. גישה שכזו מקורה באמונה ב"מימוש עצמי". וכמו לכל דת גם פה יש מצוות וחובות.

אז מהי חובת המאמינים ב"מימוש עצמי"? לגלות את הדבר הייחודי החבוי בתוכם. מהי המצווה? לבטא את אותו דבר ייחודי באופן מעשי, כלומר בקריירה, כלומר בקריירה מצליחה. מהו העונש אם לא יגלו המאמינים את אותו דבר המיוחד בהם? או אז נכפה עליהם לחיות חיים חסרי משמעות ומימוש עצמי. וכיצד יגלו המאמין והמאמינה מה מייחד אותם? מוזר ביותר שדווקא משהו שאמור להיות כ"כ מובהק ונגיש- כי התשובה הרי נמצאת בתוכנו, לגמרי לא פשוט לגלות. (אבל יש אנשי דת/יועצי קריירה שנשבעים שמצאו את הדרך אל האושר/המימוש).

 

בכל מקרה, גם אם האמונה במימוש העצמי מוטעית בחלקה – קשה להתחמק ממנה. היא חלק בלתי נפרד מהתרבות שלנו, והיא מביאה איתה חוסר נעימות וגם ערימות של חיבוטי נפש וסבל. לכן אני מקווה שבמפגשים שלנו פנים אל פנים או כאן בבלוג נוכל להעלות יחד רעיונות שיסייעו לנו.

אז לשם התחלה, הנה לכם שתי הצעות שלטעמי יכולות לשמש כזיז להיאחז בו בקיר הטיפוס החלק הזה שנקרא קריירה:

  1. בואו לא נצמצם את עצמינו. אנחנו יצורים מורכבים. ואם החלטנו "לממש את עצמינו" בואו לא נניח שיש רק דרך אחת ייחודית לעשות את זה: 
  • קריירה היא לא הדרך היחידה שבה אנחנו מביאים את עצמינו לידי ביטוי. אנחנו פועלים בזירות שונות: משפחה, קהילה, זוגיות, פנאי וגם עבודה. כדי לבטא את מלוא מורכבותנו, כדאי להוריד קצת מהמשקל התעסוקתי ולתת כבוד לזירות הנוספות, החשובות לא פחות, בהן אנחנו פועלים.
  • האם יש רק משהו אחד שייחודי לכם?! יש המון. מצד אחד זה בדיוק מה שמחזק את הבלבול, אבל מצד שני קצת מוריד את הלחץ למצוא את הייחוד- "האחד והיחיד".
2. אז איך נדע במה כדאי לנו לעבוד? לא תקבלו פה מתכון מדויק, כי אין דבר כזה. או כמו שאמרו חכמותינו במטבח: מוסיפים מים ולשים עד שזה תופס. כלומר, מתחילים לחפש ולעבוד (גם אם זו לא "משרת החלומות" שלכם) ועם הזמן והניסיון בשטח – מדייקים. 
אבל לא נעזוב אתכם ככה לאנחות. הנה הכלי הפרקטי הראשון למציאת "היעוד" התעסוקתי שלכם. כנסו לאתרים לחיפוש משרות ותוך כדי חיפוש כדאי להפיק תובנות מעשיות:
– על פי תיאור המשרה, תבדקו מה מעניין אתכם.
– על פי הדרישות, תבדקו איזה ניסיון מקצועי חסר לכם.

בהצלחה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *