טיפים למי שנמצא בבידוד: עבודה/לימודים מהבית – ולבד

בגדול אני חושבת שלעבוד מהבית לאורך זמן זה מתכון די בדוק לדיכאון וחוסר יעילות. אני לא מדברת על יום פעם ב-, שבכלל מרגיש כמו יום מתנה ולפעמים דווקא הופך להיות יעיל בטירוף, או על שעות של השלמה של משימות שלא הספקתם לעשות במקום אחר. אני מדברת ממש על ימים שלמים של עבודה מהבית, שבהם אתם מנהלים את הלו"ז של עצמכם ואולי גם את המשימות של עצמכם. צריכים להחליט מה חשוב, מה דחוף, ואיך לעשות משהו למרות שזה הדבר האחרון שמתחשק לכם.

אז ריכזתי כאן כמה טיפים שאני מצאתי מועילים, וממש אשמח לתובנות נוספות שלכם בתגובות:
  1. לא להישאר בפיג'מה! גם אם זה הכי נוח בעולם והמשך ישיר של הקפה בבוקר. להחליף בגדים. התחלתם יום, תשנו פאזה מהלילה. זה גם יאפשר לכם לצאת בספונטניות מהבית כשצריך בלי להתלבט יותר מדי (אם אתם לא במקרה בבידוד), גם הפיג'מה שלכם תישאר נקייה, וגם יאפשר לכם טקס של סוף יום עבודה שנגמר.
  2. לשתף עד כמה שאפשר במה שאתם עושים היום. לעדכן מישהו בהתקדמות שלכם, אולי מישהו שאתם עובדים איתו, אולי סתם חברה שגם עובדת מהבית ואתם עוזרים אחד לשניה לעשות מעקב הדדי.
  3. לכתוב את המשימות ביומן. משהו שהתחלתי לעשות לאחרונה והוא ממש נחמד. אני שונאת לפתוח את היומן כדי להכניס פגישה ולראות יום ריק (הכי גרוע זה כשמישהו צופה בי עושה את זה וחושב מה אין לה חיים?). אז התחלתי לא רק לכתוב לעצמי משימות, אלא לשבץ אותן בלו"ז, לפי שעה. כמה שיותר מפורט, יותר טוב. זה מאפשר לי לחזור אחורה ולראות מה עשיתי, מה שמבהיר לי שהתקדמתי אובייקטיבית ועמדתי ביעדים שלפעמים קל לשכוח שהיו לי. המעקב ביומן מאפשר לי גם לספור שעות עבודה, וכמובן – גורם לי לעקוב אחרי אופן השקעת הזמן שלי. החלטתי שמשימה מסוימת אמורה לקחת לי שעה, האם עמדתי ביעד? איפה הייתי? מה צריך לקרות היום? זה גם מאפשר לי בקלות להעביר משימות שלא הספקתי לעשות לימים אחרים.
  4. לצאת מהבית. גם אם העבודה שלכם לא מצריכה שתהיו במקום פיזי ואם משרד הבריאות מרשה לכם, זה תמיד נחמד להרגיש שהתחלתם וסיימתם משהו, ולהציב גבולות. לפעמים בזבוז הזמן לכאורה שבנסיעה/פטפוטים עם אנשים הוא השקעה יותר טובה במונחי תפוקה. הגדרת הזמן כזמן עבודה הופכת אותו ליעיל יותר, וגם זה סה"כ מרגיש בריא לראות אור שמש ועור פנים. יש לא מעט מקומות בירושלים שמאפשרים לעבוד גם בחינם: הלאונג' בשלם (כמובן), בית פרת, ספריות למיניהן – ז'ראר בכר, הספריה הלאומית (אם כי כאן יש סכנה לדיכאון). מוזמנים להוסיף משלכם.
  5. לא לעבוד מהספה. שבו ליד שולחן.
  6. אם אתם ממש עובדים מהבית ולא רק ככה מדי פעם, תשקיעו גם בשולחן וכסא עבודה שבאמת נוחים לכם, תשקלו להשקיע גם במחשב נייח שפשוט נשאר שם בשולחן העבודה וברור שהמטרה הבלעדית שלו היא לשמש אתכם לצרכים מקצועיים.
  7. עד כמה שאפשר, תעבדו בשעות עבודה מקובלות. שזה אומר להתחיל את היום בשעה נורמלית ולסיים אותו אחה"צ. זה גם יעזור לכם להבין מתי עבודה ומתי מנוחה, וגם יאפשר תקשורת יותר טובה עם אנשים שאתם בקשר איתם בענייני עבודה.

מוזמנים להוסיף עוד רעיונות בתגובות!

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *