ביקורת ספר: So Good They Can't Ignore You

07 בינואר 2020 המלצה
קרה לכם פעם שביכיתם על מר גורלכם על כך שאתם לא יודעים מה אתם רוצים לעשות כשתהיו גדולים, ואז האדם שמולכם שאל "נו, אבל מה אתם אוהבים לעשות? מה התשוקה שלכם?"
ברור שזה קרה לכם, זו שאלה מתבקשת תרבותית. אבל אני תוהה כמה אנשים באמת מצאו אותה עוזרת, מנחמת או פרקטית. בספרו "כל כך טובים עד שלא יוכלו להתעלם ממכם" (So Good They Can't Ignore You) קאל ניופורט (Cal Newport) טוען שזו השאלה הלא נכונה, כי היא יושבת על חוסר הבנה בסיסי לגבי מה הופך את העבודה שלנו לעבודה שאנחנו באמת יכולים לאהוב.
הטיעון של ניופורט, בפשטות, הוא כזה:
  1. אנשים נהנים באמת מהעבודה שלהם כשיש להם שליטה על הלו"ז שלהם, מקום ליצירתיות ומומחיות אישית, והשפעה אמיתית על חיים של אחרים (מבוסס על תיאוריית ההגדרה העצמית).
  2. המאפיינים הנ"ל נדירים, ולכן אם אתם רוצים להשיג אותם, עליכם להציע דברים נדירים ובעלי ערך בתמורה.
  3. על מנת להציע ערך אמיתי עלינו לחשוב כמו אומן-מומחה: לא לחשוב על מה העולם יכול להציע לי, אלא על מה אני יכול להציע לעולם, ואיך אני יכול לשפר כל הזמן את המוצר או השירות שאני מספק.
במילים אחרות, כשתהיו כל כך טובים במשהו עד שלא יוכלו להתעלם מכם – או אז תוכלו להכתיב את התנאים לעבודה שבאמת תספק אתכם ותמצאו שהיא מהנה.
הדרך להפוך לאומן-מומחה, כפי שהייתם מדמיינים, עוברת דרך תרגול ואימון רב. ניופורט מסביר איך לנהל את המשאבים שלכם בצורה שתעזור לכם לזהות את הכישורים שהשוק צריך, ולפתח אותם ברמה גבוהה בעזרת אימון מכוון (בלשונם: Deliberate Practice): אימון ותרגול מודע ושיטתי של המרכיבים הכי חשובים של היכולת אותה אתם מפתחים.
זה ספר טוב. הוא מפחית את החרדה מהשאלה הקשה של "מה התשוקה שלכם?", ומפרק אותה לתהליך פרקטי שבו היכולות שאתם צוברים ומפתחים מקבלים משקל גבוה יותר בבניית "קריירת החלומות" שלכם. נשמע מעניין? הספר מחכה לכם\ן בספרייה של שלם.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *